Görme Engelliler İçin Sesli Yönlendirme Sistemleri

Görme Engelliler İçin Sesli Yönlendirme Sistemleri

Yazar: Okunma sayısı: 597 Yayınlanma tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

Tüm ‘engellere’ karşı sesimizi duyuralım

Görme engelli olanların ya da kısmen görme bozukluğu olan bireylerin, belki de günlük yaşamda karşılaştıkları en önemli sıkıntı, acil ve tehlikeli durumlarda ne yapacaklarını bilememeleri ve paniğe kapılmalarıdır.

Sesli Yönlendirme Sistemleri, engelli bireylerin acil durumlarda bulundukları ortamları güvenli bir şekilde tahliye edebilmeleri için tasarlanmıştır. En basit anlamıyla engelli bireylere bilgi sağlayan sesli bir yönlendirme sistemidir. Bluetooth ve radyo frekans dalgaları yoluyla çalışan bu sistem, akıllı telefonlar ve uzaktan kumanda aktivatörü ile birlikte kullanılabilir. Böylece görme engelli bireyler; yangın, deprem, gaz sızıntısı vb acil ve tehlikeli durumlarda, bulundukları binalardan ilgili mevzuata uygun ve güvenli bir şekilde, acil çıkış kapılarına kadar yönlendirilerek tahliye edilebilir.

Kamu binaları, eğitim kurumları ve hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller, havalimanları, metro istasyonları, iş merkezleri ve endüstriyel tesisler gibi akla gelebilecek pek çok yere kurulabilen Sesli Yönlendirme Sistemleri sayesinde, görme engelli bireylerin tehlike anında paniğe kapılmalarının önüne geçilmekte ve güvenlikleri sağlanmaktadır.

Farklılıkların bir arada, ön yargısız, engelsiz, eşit ve erişilebilir biçimde yaşaması için daha yapacak çok işimiz var. Tüm engellere karşı sesimizi hep birlikte duyurdukça ya da engelli bireylerin sesi oldukça, daha yaşanabilir bir dünyaya ulaşmak da mümkün olacak... 

Sesli Yönlendirme Sistemleri ise böyle bir dünyaya giden yolda en önemli kılavuzumuz.

Yorumlar
Yorum yap