Engelli Erişim Cihazları Nelerdir?

Engelli Erişim Cihazları Nelerdir?

Yazar: Okunma sayısı: 536 Yayınlanma tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

Asıl ‘Engel’ Çevremizde

Günümüzde insanlar; dilleri, dinleri, ırkları, etnik kökenleri, bedensel ve zihinsel farklılıkları, cinsiyetleri, sosyoekonomik durumları gibi özellikleri nedeniyle ayrımcılığa maruz bırakılmaktadır. 

Engellilere yapılan ayrımcılık da bunlardan farklı değildir. Her bireyin farklı fiziksel ve zihinsel özeliklerinin ona farklı avantaj ve dezavantajlar getirebilme olasılığı elbette olacaktır. Ancak bireyler, bu özelikleri nedeniyle farklı muamelelere uğrayıp ayrımcılık yaşıyorsa, bu durum engellilere yönelik eşitsizliği doğuran ana faktör haline gelir.

İşte Engelli Erişim Cihazları, en çok da bu eşitsizlikleri ortadan kaldırmak ve negatif ayrımcılığa son vermek adına geliştirilmektedir.

Engelli bireylerin topluma kazandırılması, farkındalık oluşturulması ve daha kaliteli bir yaşam sunulması adına geliştirilen Engelli Erişim Cihazları, günlük hayatta onlar için müthiş kolaylıklar sağlamaktadır.

Acil Durum Çağrı Butonları, Engelli̇ Yardım Çağrı Üni̇tesi̇ Alarm Zilleri, Kablosuz Kapı Zili Butonları, Titreşimli Bebek Zili Alıcıları, Ev İçin Basamaklı ve Eğimli İndüksiyon Döngü Sistemleri, Televizyon Dinleme Kulaklıkları, Kablosuz Kapı ve Telefon Zil Setleri gibi Engelli Erişim Cihazları sayesinde hem engelli bireylere, hem de ailelerine daha kaliteli, keyifli ve kolay bir yaşam sunulmaktadır.

Unutmayalım! Engelli bireyler için erişilebilirlik bir ayrıcalık değil, haktır. Bir yaşam alanında, Engelli Erişim Cihazları sayesinde en temel ihtiyaçlara erişilebilirliğin sağlanması, bu yüzden ekstra lüks bir masraf olarak değil, yapılan işin olmazsa olmazı olarak görülmek zorundadır. 

Bu bilinci topluma ne kadar aşılayabilirsek, daha engelsiz bir yaşama giden yolda, o kadar hızlı mesafe alacak ve çevremizdeki engeller birer birer ortadan kalkacaktır.

Yorumlar
Yorum yap