Engelli Erişim Sistemleri Zorlukları Ortadan Kaldırıyor

Engelli Erişim Sistemleri Zorlukları Ortadan Kaldırıyor

Yazar: Okunma sayısı: 486 Yayınlanma tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

Engellinin ‘Erişim Engeli’ Ortadan Kalkıyor

Engelli Erişim Sistemleri, engelli bireylerin önündeki zorlukları ortadan kaldırmak için tasarlanmaktadır. Amacı, tüm bireylere eşit derecede yaklaşmak ve teknolojik gelişmelerden de yararlanıp hayatı kolaylaştıracak çözümler sunmaktır. Çünkü eşit, erişilebilir ve engelsiz bir yaşam, her şeyden önce en temel insan hakkıdır.  

Aslında bireyleri engelli yapan unsur, fiziksel organlarındaki farklılıklar değil, toplumdaki yetersiz düzenlemeler, bakış açısı ve ön yargılardır. Çünkü kişinin gözlerinin görmemesi, onun kitap okuyamayacağı anlamına gelmez. Elbette okumak istediği kitaplar “sadece mürekkep baskılı” olmadığı sürece… 

Bedensel engelli ya da işitsel engelli bireylerin karşılaştığı diğer zorlukları da düşündüğümüzde, bu örnekleri çoğaltmak ve konuyla ilgili binlerce örnek vermek mümkündür. Sakatlığı bir engel haline getiren en önemli etken, kişinin bireysel özeliklerinden çok, çevresel düzenlemeler, tutum ve ön yargılardır çünkü… 

İşte Engelli Erişim Sistemleri, günümüzde bu engelleri ortadan kaldırmak ve engelli bireylerin önündeki zorlukları hep birlikte aşmak için geliştirilmiştir. Kişinin bireysel ihtiyaçları ve çevresel koşullar arasında doğru bir bağ kurulduğunda, fiziksel farklılıkların bir engellilik hali olmayacağına inanılmaktadır. 

Yani engelsiz bir yaşam için, kişinin farklılıklarını bir engel haline getiren her türlü somut ve soyut sınırlamaların ortadan kalkması gerekmektedir. Toplumdaki bireyleri engelli yapan çevresel düzenleme ve tutumların değişmesi halinde, o bireyin fiziksel ve zihinsel farklılıklarının bir engel değil, insan zenginliğimizin bir sonucu olduğunu anlamak çok daha kolay olacaktır.

Bu nedenle de, kişiyi engelsiz yapabilecek her adımın değerini bilmek son derece önemlidir. Engelli Erişim Sistemleri’nin Türkiye’de yaşayan yaklaşık 10 milyon engelliye umut olması, günlük hayatlarını kolaylaştırması, işte bu yüzdendir. 

Yorumlar
Yorum yap