Hissedilebilir Yüzey Çeşitleri

Hissedilebilir Yüzey Çeşitleri

Yazar: Okunma sayısı: 517 Yayınlanma tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

Dünyada ilk olarak Japonya’da kullanılan hissedilebilir yüzey uygulamaları, görme engelli bireylerin başkalarına ihtiyaç duymadan özgürce hareket edebilmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. 

Daha önce de bahsettiğimiz gibi hissedilebilir yüzey; görme engelli bireylerin dokunma duyusuna hitap eden, az gören kişilerin ise kontrast renk ile daha iyi algılaması sağlayan bir zemin uygulamasıdır. 


Hissedilebilir yüzeyler; ayakkabı tabanı ve beyaz baston ile hissedilebilen, uygulanan zeminden farklı bir profile ve yükseltiye sahip olan, cam elyaf takviyeli ve polyester esaslı kompozit, termoplastik poliüretan, özel alaşım alüminyum, paslanmaz çelik, beton ya da seramik gibi çeşitli malzemelerden üretilebilen yüzeylerdir.

Görme engelli bireyler kadar az görenlerin de hayatını kolaylaştırmak için sarı gibi dikkat çekici renklerde üretilmeleri de mümkündür. İstenirse farklı renklerde üretim de yapılabilir; logo, şekil veya yazı eklenebilir.

Kamuya açık alanlarda, görme engelli bireyleri yönlendiren ve yön değiştirmesine yardımcı olan, onları karşılaşacakları olası engeller konusunda uyarmak için zemin üzerinde tasarlanmış, kabartma dokulu ve zemin ile kontrast renkli bu yüzeylerin birkaç çeşidi bulunmaktadır.

Kılavuz İz Hissedilebilir Yüzey

Yüzeyinde çubuk şeklinde kabartma dokusu olan, hareket yönüne paralel olarak düzenlenmiş izlerdir. Bu öğenin kullanım amacı, görme engelli bireylerin, gidecekleri yere güvenli bir şekilde erişimlerini sağlamaktır. Hissedilebilir Yol adı da verilen bu uygulamanın genişliği en az 40 cm olup, üzerinde 6 paralel çubuk bulunmaktadır.

Uyarıcı Yüzey

Kesik kubbe ya da elips şeklinde uyarıcı kabartma dokusu ile düzenlenen yüzeylerdir. Bu öğenin kullanım amacı, görme engelli bireyleri; seviye farklılıkları, yaya geçitleri, kent mobilyaları ve özellikle raylı sistemlerdeki peronlarda uyarmak ve kentsel engeller ile yön değişimleri konusunda bilgilendirmektir.

Bu yüzeyler sayesinde görme engelli bireyler;

Çevre ile ilgili gerekli tüm yön bilgilerini ve muhtemel tehlike uyarılarını diğer insanlara daha az ihtiyaç duyarak hissedilebilir. 

Yüzey rehberliğinde kolayca hareket edebilir.

Varmak istedikleri yere çok daha güvenli bir şekilde ulaşımlarını sağlayabilir.

Yorumlar
Yorum yap