Hissedilebilir Yüzey Nedir?

Hissedilebilir Yüzey Nedir?

Yazar: Okunma sayısı: 753 Yayınlanma tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

Son zamanlarda mutlaka sizin de dikkatinizi çekmiştir. Ana cadde ve sokaklarda, metro istasyonları, havalimanları, hastaneler ve okullarda sarı renkli ve üzerleri kabartmalı yüzeylerle siz de karşılaşmışsınızdır.

Bu yüzeyler, özellikle kamu kullanımına açık alanlarda, tehlikeleri ve yönleri algılamakta zorluk çeken görme engelli bireylerin, günlük yaşamlarında bağımsız ve güvenli bir şekilde hareket etmelerini sağlamaktadır. Amacı, hissedilebilir yüzeyi sayesinde görme engelli bireyler için hayatı daha kolay bir hale getirmektir. 

Görme engelli bireyleri, bulundukları konumdaki veya istikametindeki muhtemel tehlikelere karşı uyarmak ve varılması istenilen yere güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlamak, hissedilebilir yüzeyler sayesinde mümkün olmaktadır.

Çünkü görme engelli vatandaşlarımız, günlük yaşamlarındaki ihtiyaçlarını herhangi bir yardım almadan, özgürce yapmak istediklerinde birçok güçlükle karşılaşırlar. Tehlikeleri algılamakta ve yönlerini bulmakta zorluk çekerler. Bu yüzden görme engelli bireyler, yönlerini bulabilmek için diğer duyularını kullanırlar.

Dokunma duyusu, görme engelli bireylerde çok daha fazla gelişmiştir. 

Hissedilebilir yüzey, görme özürlü bireylerin dokunma duyusuna hitap edip onların yönlendirilmesini ve amaçlarına ilişkin yön değiştirmesini sağlayan ve kişiyi çeşitli engellemeler konusunda uyarmak için tasarlanmış kabartmalı bir yüzey malzemesidir.

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde, hissedilebilir yüzey ve zeminler 12 Temmuz 2006 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile hayatımıza girmiştir. Bu uygulamalar, hızla tüm Türkiye geneline yayılmaya başlanmış ve zorunlu hâle getirilmiştir. Yapılan çalıştaylar ile raporlar hazırlanmış ve şu anda kullanılan standartlar oluşturulmuştur.

Görme engelli bireylerin de toplumsal yaşama tam katılımının sağlanması ve hayatlarının kolaylaştırılıp güvenli hale getirilmesi amacıyla kamuya açık alanların ve toplu taşıma araçlarının gerekli düzenlemeleri yapması zorunluluğu ile hissedilebilir yüzey kullanımı yaygınlaşmıştır. 

Kamuya açık alanlar ve toplu taşıma araçları dışında, birçok alanda yasal zorunluluk olmamasına rağmen, büyük bir duyarlılıkla hissedilebilir yüzey uygulamaları tüm şehirlerimizde yapılmaktadır. Bu uygulama, görme engelli insanların hayatlarını kolaylaştırırken, toplumda da büyük bir farkındalık oluşturmuştur. Gerekli tüm alanlara yapılması için de çalışmalar devam etmektedir.

Böylece görme engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran çözümler sunmak, yaşadıkları sıkıntılara son vermeye yardımcı olmak ve güvenlikleri için önlemler almak devlet politikası haline gelmiştir.

Yorumlar
Yorum yap